
Az állatok képesek rá.
Az elefántok gyászolnak, és segítik beteg társaikat. A delfinek együttműködnek egymással, és támogatják a sérült társaikat a felszínre emelkedésben, hogy levegőt vehessenek. Egyes majomfajok nyugtatják, vigasztalják társaikat stresszes helyzetekben.
Az empátia segít megérteni a másik fél érzéseit és szükségleteit, elmélyíti a kapcsolatokat és elősegíti a konfliktusok és különbségek hatékony kezelését. Egy tanulmány szerint az érzelmileg gazdag, szoros emberi kapcsolatok fejlesztik az ember beleélő-képességét, ez pedig az együttműködés hatékonyságát segíti elő.
A munkahelyi környezetben az empátia alapvető fontosságú. Az empatikus vezetők könnyebben alakítanak ki csapatszellemet, növelik a munkatársak közötti együttműködést és lojalitást. Kutatások is bizonyítják, hogy az empátia és a kommunikáció az effektív vezetés alapjait képzik, a vezetőknek fontos olyan kapcsolatot kialakítaniuk kollégáikkal, ahol mindkét fél szabadon megnyilatkozhat.
Az empátia tehát nem csupán egyéni erény, hanem a társadalmi, munkahelyi és személyes kapcsolatok harmóniájának alapvető eleme.
Brené Brown amerikai író és pszichológus szerint “az empátia különös és hatalmas dolog. Nincs kész forgatókönyv rá. Nincs helyes és helytelen módszer. Egyszerűen figyelni kell, kitölteni a teret, visszafogni az ítélkezést, érzelmileg kapcsolódni a másikhoz, és átadni a csodálatos, gyógyító erejű üzenetet: nem vagy egyedül”.
A Holnap Hétfő Érzelmi intelligencia- agymanók vállalati környezetben című adásában ebben a témában hallgathatjátok szakértőink beszélgetését.